Fundamenty pod drewniany domek letniskowy

Fundamenty pod drewniany domek letniskowy

Budowa domku letniskowego powinna rozpocząć się od ułożenia dobrze przemyślanej koncepcji dotyczącej jego umiejscowienia, a także dotyczącej sposobu osadzenia go na podłożu. Porządny fundament to bowiem podstawa: niezależnie od tego, czy chodzi o kilkusetmetrowej powierzchni dom murowany, czy  o altankędrewnianą na działkę o powierzchni 30 m2.

 

Kostka brukowa świetnie nadaje się jako podłoże pod domek letniskowy z drewna

Kostka brukowa świetnie nadaje się jako podłoże pod domek letniskowy z drewna

Domki letniskowe z drewna muszą koniecznie mieć podłoże oddzielone od gruntu. Śnieg i woda zalegające na gruncie szybko przesiąkałyby do wnętrza domku, wędrując po ścianach do dachu. Takie warunki szybko doprowadziłyby do zawilgocenia, spróchnienia i – co tu dużo mówić – zniszczenia całej konstrukcji.

Z tych powodów domki letniskowe drewniane zawsze powinny opierać się na podłożu zapewniającym im przewiew. Mogą to być fundamenty punktowe, bloczki betonowe lub zabetonowane punktowo kotwy stalowe lub żeliwne. Wybierając jedno z tych rozwiązań, należy kierować się ciężarem, jaki osiąga konstrukcja, uwzględniając dodatkowo przyszłe wyposażenie domku.

domek letniskowy drewniany podłoże

Domek letniskowy z drewna powinien znajdować się na podłożu zapewniającym mu przewiew. Na zdjęciu: domek ułożony na betonowych legarach. Fot. Ogrodosfera

Domki parterowe drewniane o powierzchni do 10m2 są zwykle stosunkowo lekkie – tutaj wystarczy ułożenie dla niego równego podłoża z utwardzonymi warstwami piasku i kruszca, z postawionymi na nich bloczkami betonowymi. Bloczki tego rodzaju są szeroko dostępne w marketach budowlanych i kosztują kilka złotych za sztukę. Dla niewielkich domków drewnianych poleca się najczęściej bloczki o modelu M6.

Gdy domek osiąga nieco większe rozmiary, jest wyposażony w taras lub posiada dwie kondygnacje, wówczas bezpieczniej jest wykonać fundamenty. Mogą być to częściowe fundamenty: wylane tylko na krawędziach podstawy domku lub punktowe. Mogą to być też fundamenty pełne. Tworząc podłoże z pełnych fundamentów, należy przede wszystkim skupić się na tym, aby tworzyły one powierzchnię podwyższoną w stosunku do pozostałej części terenu. Poza tym, na pełnych fundamentach dobrze jest wyłożyć dodatkowo legary z drewna lub specjalnie przygotowane belki drewniane, które stworzą przepuszczalną dla powietrza warstwę ochraniającą podłoże domku przed bezpośrednim zetknięciem z wilgocią.

na fundamentach

Właściciele domków o ponadprzeciętnej powierzchni najczęściej decydują się na pełne fundamenty. Fot. Ogrodosfera.pl

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na fundamenty pełne, czy tylko na ławy fundamentowe, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby rodzaj betonu użytego do ich wylewania był dostosowany do ciężaru budynku. Im trudniejszy teren, czyli im wyżej znajduje się poziom wód gruntowych, tym beton powinien być lepszej jakości. Warto także zwrócić tutaj uwagę na to, jakie warunki atmosferyczne panują z reguły w miejscu, w którym ma znajdować się nasz domek letniskowy. Dla drewna zdecydowanie trudniejsze są zimą góry niż działka otoczona lasem. Beton używany w budownictwie jednorodzinnym to najczęściej C12 (oznaczenie używane w latach poprzednich: B15). Fundamenty powinny zostać dodatkowo wzmocnione drutami żelbetonowymi.

Jak widać, odpowiednie fundamenty to istotna kwestia w procesie budowy domu. Jeśli obierzemy nieprawidłowy kierunek prac, nie dobierzemy materiałów adekwatnych do budynku i podłoża, a także jeśli fundamenty zostaną wylane nieprawidłowo, wówczas trudno nam będzie je poprawić. Jednocześnie, szkody wyrządzone przez nieprawidłowo wylane fundamenty przynoszą szkody o niebagatelnych rozmiarach.

 

Tagged with:

About author

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *