Poradnik: szklarnie w ogrodzie

Poradnik: szklarnie w ogrodzie

Na początku należy zadbać o odpowiednie podłoże dla roślin. Miejsce, w którym ma znajdować się szklarnia, należy dobrze przekopać, a następnie wyrównać. Niektórzy decydują się na dodatkowe nawożenie podłoża przed posadzeniem w nim roślin. Najlepiej jest używać nawozów pochodzenia naturalnego: kompostu lub nawozu po koniach, tudzież specjalnych ekologicznych mieszanek dostępnych w sklepach. Konieczne jest odchwaszczenie ziemi. Przygotowując glebę do użycia, zwróćmy uwagę na to, jaki ma odczyn. Wartość pożądanego odczynu gleby powinna być powiązana z potrzebami konkretnych gatunków roślin, które chcemy posadzić w szklarni.

Kolejność wysiewów

Na pierwszy rzut powinny trafić warzywa przedplonowe. Należy je wysiać uwzględniając prawidłową rozstawę. Z biegiem czasu powinny dołączyć do nich rośliny przeznaczone na plon główny, a na końcu rośliny poplonowe. W ten sposób zmaksymalizujemy powierzchnię użytkową szklarni.

Kiedy możemy posadzić pierwsze rośliny w szklarni?

Jeśli mamy szklarnię nieogrzewaną, wówczas pierwsze sadzonki  możemy posadzić dopiero w kwietniu. Rozsady w doniczkach domowych  można przygotować już zdecydowanie wcześniej: w lutym lub w marcu.

pomidory

Warzywa uprawiane w szklarniach mają zapewnione optymalne warunki wzrostu

W warunkach domowych, będą miały odpowiednią ilość czasu na wypuszczenie pierwszych pędów i kiełków – na tyle dużych, aby mogły przyjąć się w warunkach szklarniowych wczesną wiosną. Jeśli brakuje nam czasu lub cierpliwości do przygotowania rozsad samodzielnie, możemy kupić je w gotowej formie w sklepach ogrodniczych. Wiosną spotkamy naprawdę bogatą ofertę.

Przed zasadzeniem roślin, wyczyść szklarnię

Przed każdym kolejnym sezonem należy szklarnię przygotować: umyć, oczyścić elementy pleksi, umyć profile aluminiowe i drewniane.

Nawodnienie roślin w szklarni

nawadnianie szklarni

Systemy nawadniania szklarni ułatwiają prowadzenie samodzielnej uprawy roślin

Po posadzeniu roślin w szklarni, należy zadbać o ich odpowiednie nawodnienie. Intensywność nawadniania powinna być dostosowana do potrzeb roślin. Truskawki, sałata i pomidory, lubią dobrze nawodnioną glebę. Inne gatunki, takie jak cukinia i zioła: niekoniecznie. Szczególnie kłopotliwe może być nadmierne nawodnienie roślin. Zbyt duża ilość wody w glebie może doprowadzić do  rozwijania się grzybów i pleśni.

Niektórzy ogrodnicy decydują się na zainstalowanie w szklarniach kropelkowych systemów do nawadniania roślin. Są one pomocne w utrzymywaniu optymalnego poziomu wilgotności gleby, dostosowanego do potrzeb rośliny. Dzięki kropelkowemu systemowi nawadniania roślin oszczędzamy czas i energię potrzebną na codzienne podlewanie roślin.

Jak zapobiegać rozwijaniu się grzybów w szklarni?

Nadmiernemu zawilgoceniu szklarni można zapobiec także poprzez zadbanie o odpowiednia cyrkulację powietrza wewnątrz.

Kupując szklarnię, szukajmy takiego modelu, który będzie miał drzwi otwierane z dwóch stron. Otwierając takie drzwi, zapewnimy naturalny system wentylacyjny roślinom rosnącym wewnątrz. Niektóre gotowe szklarnie dostępne w sklepach mają także uchylane okna. Inny sposób na grzyby w szklarni to oczywiście nawożenie roślin specjalnymi, ekologicznymi środkami grzybobójczymi.

 

About author

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *