Plastikowe domki narzędziowe Keter: przegląd najciekawszych modeli

Plastikowe domki narzędziowe Keter: przegląd najciekawszych modeli

Przechowywanie narzędzi ogrodniczych, kosiarek, rowerów i mebli to problem niejednego działkowicza. Zwykle, kiedy dochodzimy już do etapu, na którym nie da się już ignorować wzrastającej wciąż liczby szpargałów, które chcielibyśmy trzymać na działce, decydujemy się na rozwiązania kosztowne, ale konieczne: na budowę szopki, kupno domku gotowego ogrodowego lub na przerobienie garażu na oddzielny domek. Chcąc obniżyć koszty, działkowicze decydują się również na rozwiązania mniej spektakularne, takie jak na przykład samodzielne zbudowanie wiaty okrytej brezentem. Praktyka pokazuje, że wszelkie prowizorki są dobre tylko na okres tymczasowy. Jeśli jednak wiążemy z naszą działką dłuższe plany i wiemy, że będziemy przyjeżdżać na nią przez kilka najbliższych lat, wówczas możemy być pewni, że ilość rzeczy, które będziemy na niej przechowywać, będzie wzrastała lawinowo każdego roku. Przedmioty takie jak kosiarka do trawy, rowery, wózki dziecięce, wartościowe meble lub rzeczy osobiste często padają łupem złodziei grasujących na działkach, dlatego  warto zainwestować w dobrej jakości schronienie.

Jeden z najpopularniejszych modeli domków narzędziowych firmy Keter:Factor 8×6

Domki narzędziowe z porządnym zamkiem, o solidnej konstrukcji, o przyzwoitym wyglądzie są dziś szeroko dostępne na rynku. Mogą być wykonane z drewna lub z tworzywa sztucznego. Ich powierzchnia zwykle nie przekracza 25 metrów kwadratowych, mają solidny dach zabezpieczony przed zaleganiem wody. Poniżej znajduje się przegląd najbardziej popularnych domków narzędziowych pochodzących od producenta specjalizującego się w produkowaniu przedmiotów architektury ogrodowej: holenderskiej firmy Keter. Są to domki z tworzywa sztucznego, które wydaje się być jednym z najbardziej praktycznych i niewymagających materiałów konstrukcyjnych dla tego typu budowli. Domek z tworzywa sztucznego, w przeciwieństwie do domku z drewna, nie wymaga okresowej impregnacji, nie trzeba go konserwować, olejować ani też nie trzeba specjalnie dbać o to, aby był chroniony przed wpływem wilgoci.

 

Domki narzędziowe Factor

Najpopularniejsze modele domków narzędziowych z tworzywa oferowanych przez firmę Keter to modele Factor, Manor oraz Fusion. Modele te różnią się między sobą zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, a co za tym idzie: funkcjonalnością. Zacznijmy od modeli domków Factor: w  tej grupie najciekawsze wydają się trzy rodzaje domków: Keter Factor 6×6, 8×6 i 8×8. Postawienie wszystkich tych domków na działce nie wymaga ubiegania się po otrzymanie pozwolenia na budowę: ich powierzchnia nie przekracza 25 m2, a tyle wystarczy, aby obiekt nie był uznany za obiekt budowlany, który musiałby być przewidywany w planach zagospodarowania przestrzennego terenów miejskich (dla terenów wiejskich limit ten to 35 m2).  Domki Factor to domki z szerokimi, dwuskrzydłowymi drzwiami, zapewniające wygodę użytkowania: nie ma bowiem nic bardziej niekomfortowego w przypadku domków jak zbyt niskie lub zbyt wąskie wejście, w dodatku zaopatrzone w wysoki próg. Aby to zrozumieć, należy uświadomić sobie, co tak naprawdę będziemy często wprowadzali do domku. Z pewnością będzie to taczka, prowadząc którą ciężko jest przedostawać się przez wysokie progi. Często będzie to także rower, z którym trzeba mocno manewrować aby go zmieścić w wąskich pomieszczeniach. Dodatkowo, do domków ogrodowych wnosimy często grabie, szpadle i inne długie, nieporęczne przedmioty. Dlatego dobrze jest sprawić, aby domki ogrodowe były zaopatrzone przede wszystkim przestronne drzwi i tutaj właśnie to mamy. Swoja drogą: są to wyjątkowo estetyczne drzwi, nadające całej konstrukcji charakteru i sprawiające, że domki spełniają nie tylko czysto praktyczne funkcje, ale też są ciekawym dopełnieniem aranżacji naszego ogrodu.

domek narzędziowy Keter

Domek narzędziowy Factor: model 6 x 6 (Keter)

Podłoga

Kolejna ważna rzecz w przypadku domków ogrodowych to solidna podłoga – powinna być odporna na duże ciężary, a co za tym idzie – na zgniecenia i zadrapania. Podłoga w domku narzędziowym będzie wielokrotnie narażona na zarysowanie ciężkimi przedmiotami, takimi jak plastikowe kółka kosiarki czy nieostrożnie postawione grabie  z ostrymi końcówkami. Podłoga powinna być też odporna na długotrwałą, jednostajnie działającą siłę nacisku, która jest generowana przez ciężkie przedmioty, które najprawdopodobniej wstawimy do domku na kilka długich zimowych miesięcy. Producent zadbał w tym wypadku o to, aby uwzględnić takie realia i wyposażył domki w solidną podłogę z tworzywa. Deklarowana maksymalna siła nacisku, jaka może działać na podłogę według wskazań producenckich to 150 kg/m2.

 

Niwelowanie nieprzyjemnych zapachów

Częstą bolączką działkowiczów, którzy zdecydowali się na domki z tworzywa sztucznego jest zapach, który panuje w środku: domki z tworzywa sztucznego nie oddychają i nie są w żadnym stopniu higroskopijne w przeciwieństwie do materiałów naturalnych, którymi jest na przykład drewno lub glina. Z tego powodu domki z tworzywa sztucznego muszą być wyposażone w wentylację. W domkach Factor wentylacja jest zapewniona przez otwory znajdujące się przy dachu: są to otwory bezpieczne, nie ułatwiające pracy złodziejom i szabrownikom. Zapewniają one wnętrzu domku odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki której możliwe jest uniknięcie powstawania nieprzyjemnych zapachów.

 

Oświetlenie i opcje dodatkowe

półka w domku narzędziowym

Półka dołączana do zestawu z domkiem narzędziowym Keter Factor 8×8

Kwestię oświetlenia wnętrza domku rozwiązuje świetlik zainstalowany na dachu oraz dodatkowe okna, w jakie zostały wyposażone domki Factor. Użytkownicy twierdzą, że są to wystarczające źródła światła, wobec których nie trzeba stosować już dodatkowego oświetlenia. Jest to duża ulga dla wielu z nas: wszak podciągnięcie dodatkowego oświetlenia do domku znajdującego się na działce nieuzbrojonej wiąże się z kosztami, których nie warto ponosić w zdecydowanej większości przypadków. Należy tutaj dodać, że okna zastosowane w konstrukcji domków Factor wykonane są ze szkła organicznego (pleksi), które jest dodatkowo wzmocnione przed ingerencją z zewnątrz. Jeśli mówimy o zabezpieczeniach z zewnątrz: domki wyposażone są w zamknięcia, do których można podpiąć kłódki.

Domki tego Factor są wyposażone w półki, dzięki czemu przechowywanie niewielkich przedmiotów jest zgoła ułatwione: nie trzeba ustawiać ich na podłodze. Półki przysposobione są do ścianek domków. Aby upewnić się, że takie rozwiązanie jest bezpieczne, należy wiedzieć, że konstrukcja ścianek bocznych w domkach wzmocniona jest metalowymi szynami.

Podłoże

podłoga w domku narzędziowym keter

Tak wygląda podłoga w domkach Factor

Wszystkie modele domków Keter wymagają przygotowania odpowiedniego podłoża: nie można ustawić ich bezpośrednio na ziemi ani na trawie. Podłoże można przygotować z kostki brukowej, betonowych bloczków lub cementowej wylewki. Materiały na wszystkie wymienione rodzaje podłoża można kupić w ogólnodostępnych marketach budowlanych w całej Polsce. Wykonanie takiego podłoża również nie wymaga wielkiego przygotowania budowlanego ani zastosowania żadnych specjalistycznych narzędzi: wystarczy szpadel, taczka lub inny pojemnik do wymieszania zaprawy oraz poziomica, dzięki której upewnimy się, że robimy proste podłoże.

Domki Factor, dostępne w trzech wersjach, różnią się one rozmiarami: najmniejszy jest domek Keter Factor 6×6, który jest niższy od dwóch pozostałych modeli (ma 2 m wysokości wewnątrz). Pozostałe modele są o 40 cm wyższe. Model Factor 6×6 różni się także od pozostałych wyraźnie powierzchnią podłogi wewnątrz, która wynosi 3,5 m2 (1,6 m na 2 m). Model 8×6 ma: 4,7 m2, zaś model 8×8: 5,6 m2. Dwa większe modele mają taką samą wysokość: 2,38 m wewnątrz domku.

 

Modele Manor

Nieco inny efekt wizualny prezentują podobne domki z tworzywa tego samego producenta: domki o modelu Manor. Poniżej zajmiemy się trzema propozycjami: 6×8 DxD, 6×5 DD i 4×3. Jeśli poszukujemy niewielkiego domku za niewielką cenę, powinniśmy sięgnąć właśnie do tych modeli: najmniejszy z nich, domek Keter Manor 4×3 to domek, który w postawie ma 1,2 m2. Domek tej wielkości jest w stanie wytrzymać obciążenie równe sile nacisku równej 75 kg działającej na powierzchnię jednego metra kwadratowego. Jest to istotna wiadomość szczególnie dla osób, które poszukują domku narzędziowego mogącego stać w ogrodzie nawet w czasie śnieżnej zimy. Domki firmy Keter: zarówno model Factor, Manor, jak i Factory, są konstrukcjami w pełni do tego przystosowanymi.

manor mały

Domek Manor, model o najmniejszym rozmiarze: 6×4 (1280 X 940 cm) okazuje się być niezwykle pojemny

Mały domek Manor 4×3 to domek z pojedynczymi drzwiami, mieszczący z powodzeniem podstawowe sprzęty potrzebne do pracy w ogrodzie. Jest to domek o wysokości wewnętrznej równej 2 m, dzięki czemu możliwe jest swobodne wchodzenie i wychodzenie oraz wnoszenie przedmiotów o dość dużych gabarytach. Mimo niewielkiej powierzchni, domek jest stabilny: domki Manor, podobnie jak modele Factor, zostały wzmocnione stalowymi wstawkami w swojej konstrukcji. Dlatego, mimo że zbudowane są głównie z tworzywa, mogą zapewniać jednocześnie stalową odporność na podmuchy wiatru, uderzenia gradu lub silne deszcze.

Domki Manor, podobnie jak domki Factor, wyposażone są w podłogę panelową, która zabezpiecza sprzęty przechowywane w domku przed działaniem wilgoci i pomaga utrzymać czystość we wnętrzu budowli.

6x5 dd

Domek Keter, model: Manor 6×5 DD

Osoby, których interesuje domek o nieco większych gabarytach, powinny sięgnąć po model Manor 6×5 DD. Jest to konstrukcja, w której zmieszczą się nie tylko podstawowe sprzęty ogrodnicze. Jego powierzchnia: 2,34 m2 w podstawie w środku pozwala na ustawienie nieco większych sprzętów, takich jak grill, pojedyncze meble ogrodowe lub większa kosiarka. Jest to domek łatwy w montażu, odpowiadający potrzebom nie tylko osobo, które traktują domek narzędziowy jako dodatek do garażu, ale także jest to wystarczający produkt dla osób, które domek narzędziowy traktują jako jedyny magazynek do  składowania na działce. Domek wyposażony jest w jedno okno, zapewniające dostęp do światła. Ponadto, model ten, podobnie jak domki Factory, ma wywietrznik zapobiegający zastaniu się powietrza i rozwijaniu pleśni. Jest to doskonały domek do samodzielnego montażu: dociera do klienta bezpiecznie zapakowany w kilka części. Składanie go nie wymaga znajomości sztuki budowlanej: wystarczą podstawowe narzędzia budowlane i kilka godzin wolnego czasu.

Kolejny rodzaj domków z modelu Manor to domek zdecydowanie większy: jego powierzchnia wewnętrzna w podłodze jest niemal dwa razy większa niż w domku Manor 6×8 DxD. Jest to domek o bardzo zbliżonych cechach jak domki tego modelu o mniejszych rozmiarach. Różnica między nimi polega na innej wielkości: domek Manor 6×8 DxD to domek, który może pełnić funkcje pojemnego garażu dla różnorodnego sprzętu ogrodowego oraz dla licznych narzędzi i szpargałów, które chcielibyśmy przechowywać w naszym ogrodzie lub na działce.

6x8 dd

Powiększony model Manor 6×8 DD

Domek Fusion 757

Nieco inny jest natomiast domek Fusion 757. Jest to model o jednym wymiarze: powierzchni podłogi 4 m2 w środku i o wysokości ok. 2,5 m. Model ten dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: szarym i brązowym. Wnętrze są dobrze oświetlone dzięki dwóm oknom bocznym i świetlikowi zainstalowanemu przy dachu. W środku znajdują się dwie półki, przymocowane do wzmacnianej stalą ściany. Domek jest niezwykle przestronny – możliwe jest zmieszczenie w nim różnorodnych sprzętów. Dwuspadowy dach zapobiega zaleganiu śniegu i liści, które po okresie wczesnojesiennnym gniją i doprowadzają do zniszczeń tam, gdzie zalegają na dłużej. Domek jest przystosowany do użytku również w zimie, dzięki temu, że jego konstrukcja złożona jest z materiałów o skrajnie dużej wytrzymałości na warunki atmosferyczne. Mimo pokaźnej powierzchni, budowa domku nie wymaga ubiegania się  o pozwolenie na budowę. Materiały są biodegradowalne, dzięki czemu kupno domku jest czynem dość przyjaznym środowisku naturalnemu.

fusion

Domek marki Keter, model Fusion 757 w jednym z dwóch dostępnych kolorów: brązowym.

Domek Oakland 757

Domek Oakland to domek o powierzchni 5 m2. Wyposażony jest w dwuskrzydłowe, szerokie drzwi i spadzisty dach. Wysokość wewnętrzna domku wynosi ok. 2,3 m, dzięki czemu przechowywanie nawet najwyższych przedmiotów nie nastręcza szczególnych trudności. Domek wykonany jest, podobnie jak wszystkie poprzednie, z dobrej jakości tworzywa, które imituje drewno. Niezależnie od tego, producent stworzył możliwość pomalowania domku samodzielnie przez użytkownika – zgodnie z preferencjami. Konstrukcja zewnętrzna jest wykonana z materiału zatrzymującego na swojej powierzchni odpowiednią warstwę farby ochronno-estetycznej. Domek przeznaczony jest do samodzielnego montażu: dociera do klienta spakowany w kompozyty, które trzeba ze sobą połączyć metodą pióro-wpust podążając za instrukcją. Na uwagę zasługuje również system blokujący drzwi – wykonany ze stali nierdzewnej, nadający domkowi ochrony przed niepożądanym odwiedzinami.

17201311_OAKLAND_759_4065_CMYK

Jeden z największych modeli w zestawieniu: model Oakland 757, Keter

Dlaczego marka Keter?

Domki marki Keter są chętnie poszukiwane przez użytkowników. Ich główną zaletą jest niska cena, estetyczny wygląd i wysoka funkcjonalność: po zakupie i po złożeniu domku w całość, wystarczy czasami go czyścić z większych zanieczyszczeń. To wszystko powoduje, że utrzymanie domku jest tanie i nie generujące strat czasu. Dodatkowo, producent deklaruje podążanie za ekologicznym nutem  produkcji i stara się dostarczać klientom towary, które poza doskonałą jakością, charakteryzują się tez możliwie wysoką neutralnością dla środowiska naturalnego.

About author

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *