Wybieramy piaskownicę ogrodową

Wybieramy piaskownicę ogrodową

Dobrze urządzony plac zabaw dla dziecka to nie tylko stworzenie mu warunków do miłego spędzania czasu lub odskoczni od siedzenia w domu. Zabawa to dla malucha główna forma aktywności. Każde dziecko poświęca mu znaczną część swojego dnia (im młodsze, tym więcej). To właśnie podczas niepozornie wyglądających dziecięcych gier, przepychanek, wyścigów, budowania z klocków lub zabaw „w dom” rozgrywają się kluczowe dla życia dziecka sprawy: tworzą się najtrwalsze zręby osobowości, rozwijane są pierwsze umiejętności społeczne, które dodają dziecku pewności siebie i są też okazją do budowania najtrwalszych przyjaźni. Dziecko, które ma szansę bawić się z rówieśnikami i ćwiczyć się w najróżniejszych sytuacjach podczas zabaw, ma lepszy start szkolny i zdecydowanie lepiej radzi sobie z nauką, lepsze są też rokowania dla rozwoju jego osobowości.

Dlatego rolą rodzica jest zbudowanie mu takich warunków, w których będzie mogło jak najlepiej się rozwinąć. Pamiętajmy przy tym, że im młodsze dziecko, tym bardziej jego rozwój poznawczo-emocjonalny związany jest z rozwojem motorycznym. Dlatego już najmłodsze dzieci powinny mieć swoje zabawki, powinny spotykać się z rówieśnikami. Nie należy chronić dziecka przed dostępem do niekiedy ryzykownych, wydawałoby się nam, form aktywności. Trampolina, zjeżdżanie na wysokiej ślizgawce, wspinanie się po drzewach lub próbowanie swoich sił w wodzie – to wszystko powinno jak najbardziej wydarzyć się w życiu dziecka, o ile odbywa się w kontrolowanych warunkach.

Dobierając zabawki dla dzieci, koniecznie trzeba dopasować je do wieku dziecka: jego zdolności ruchowych, zainteresowań, umiejętności zabawy w rówieśnikami itp. Najmłodsze dzieci – które wyszły już z etapu „każde sobie rzepkę skrobie” i które zaczynają poszukiwać rówieśników do zabaw, zwykle  w pierwszej kolejności będą cieszyć się piaskownicy.

 

Piaskownice dla najmłodszych dzieci

Wielkość piaskownicy w przypadku najmłodszych dzieci nie ma znaczenia – nie mają one jeszcze potrzeby eksplorowania terenu do takiego stopnia, aby kopać dół o głębokości 4 metrów w głąb, ani też nie mają potrzeby budowania ogromnych zamków z piasku na wyścigi z sąsiadami. Dlatego, dla dzieci w wieku poniemowlęcym i wczesnoprzedszkolnym bardzo dobre będzie sprezentowanie im plastikowej, kolorowej piaskownicy – najlepiej z atrakcyjnym dla dziecka motywem bajkowym. Nie bez powodu zresztą hitem sprzedażowym ostatnich lat są te żółwie:

piaskownica drewniana

Wyżej: piaskownica plastikowa z pokrywą. Fot. Ogrodosfera

Kupując tego typu przedmiot, koniecznie zwróćmy uwagę na jakość tworzywa, z którego jest wykonany: musi być to stosunkowo gruby plastik, nieodbarwiający się, pozbawiony ostrych kantów. Żółw ze zdjęcia powyżej ma dwie ławki zlokalizowane na zewnątrz piaskownicy, dzięki czemu dziecko  nie musi siedzieć na piasku. W razie takich preferencji, piaskownice możemy opróżnić z piasku, umyć i napełnić wodą. Wtedy będzie to bardzo dobry – płytki i bezpieczny – basen dla najmłodszych dzieci. Ważne jest, aby piaskownice używane przez dzieci były wyposażone w pokrywę, którą można nakładać na krawędzie na noc, chroniąc piasek przed dostępem zwierząt.

Piaskownice na stołach

Ciekawostką są piaskownice umieszczone na stołach, takie jak na zdjęciu poniżej:

piaskownica plastikowa stolik

Są przeznaczone również dla młodszych dzieci. Według wielu rodziców, taki stół zapobiega powstawaniu wad postawy: pozwala dziecku pozostać w pozycji stojącej podczas wielogodzinnych zabaw w piasku. Jeśli dodatkowo zaopatrzymy taką piaskownicę w ciekawe zabawki, nasze dzieci będą przeszczęśliwe! Model ze zdjęcia powyżej podzielony jest na dwie części: jedną wypełnia się piaskiem, druga natomiast służy do zabaw w wodzie. Specjalne korbki służą do wytwarzania prądów wodnych, które są dodatkową atrakcją.

Drewniane piaskownice

Niebagatelną zaletą takich sprzętów jest ich mobilność: łatwo jest je opróżnić i schować do pomieszczenia na zimę. Łatwo jest też o utrzymanie ich w pożądanej czystości. Gdy dziecko zrobi się starsze, wówczas pojawi się potrzeba zapewnienia mu nieco większej piaskownicy. Wówczas odpowiednie będą modele drewniane: ze stosunkowo wysokimi ściankami, o większej powierzchni. Dla dziecka w wieku powyżej szóstego roku życia powinniśmy zorganizować piaskownicę o ścianach długości minimum 1,5 m na 1,5 m. W sklepach znajdziemy naprawdę mnóstwo modeli piaskownic: od prostokątnych i kwadratowych, po te zbudowane na planie heksagonalnym. Mogą mieć wbudowane ławki, tak jak model na zdjęciu poniżej. Mogą też mieć całkiem łyse krawędzie. Zdecydowanie jednak zawsze piaskownica powinna mieć pokrywę. W miejscach nasłonecznionych, warto pomyśleć o ochronie przed słońcem. Samodzielnie zbudowane zadaszenia, parasole – wszystko będzie przydatne, aby ochronić wrażliwą skórę malucha przed promieniowaniem słonecznym.

piaskownica z siedziskiem

Drewniana piaskownica z wbudowanymi ławkami. Wymiary: 1,5 m x 1,5m.  Zbudowana na planie kwadratu. Wykonana z drewna sosnowego. Fot. Ogrodosfera.pl

Piaskownice drewniane świetnie wpisuje się w przestrzen ogrodowej zieleni. Drewno, jako materiał naturalny, zawsze dobrze komponuje się z drzewami, świetnie wygląda na trawie. Ponizej  kolejny ciekawy model, zbudowany na planie heksagonalnym. Wysokość (18 centymetrów) powoduje, że piasek nie wysypuje się ze środka, a jednocześnie jest na tyle niewielka, że nawet najmłodsze dzieci mogą bez problemu wejść do środka.

piaskownica heksagonalna

Piaskownica drewniana dla dzieci – model wykonany na planie heksagonalnym. Fot. Ogrodosfera

Piaskownice drewniane, mimo niewątpliwych zalet, mają też wady. Do podstawowych należy konieczność zadbania o nie. Jak każde drewno, obudowa piaskownicy nie pozostaje niewzruszona na działanie deszczu, mrozu i naprzemiennie palącego słońca. Dlatego konieczne jest dokonywanie okresowych (najczęściej pozimowych) prac konserwacyjnych, a także stałe odnawianie zewnętrznej warstwy ścianek. Koniecznie trzeba też wymieniać zmurszałe elementy na nowe: wzmacniać piaskownicę tam, gdzie została uszkodzona.

 

Gdzie ustawić piaskownicę?

Piaskownica powinna stanąć w dobrze widocznym dla dorosłych miejscu. Matki zwykle dbają o to, aby piaskownica była dla nich widoczna z okien kuchni lub miejsca, w którym najczęściej przebywają. Poza wspomnianym unikaniem nadmiernego nasłonecznienia, ważne jest też to, w pobliżu jakich roślin znajdzie się taka piaskownica. Unikajmy miejsc, w których aż roi się od pokrzyw – najmłodsze dzieci często zapominają o zasadzie niezbliżania się do tego typu roślin, nawet jeśli już kilkukrotnie miały z nimi niemiłe doświadczenia. Po prostu tego nie pamiętają. Ponadto, miejsce powinno być wolne od siedlisk muszek i komarów oraz much. Zdecydowanie też radzi się sprawdzić, czy wokół piaskownicy nie znajdują się trujące gatunki roślin – dzieci chętnie zrywają rośliny do zabaw w piasku. Zdecydowanie też poleca się wyczyszczenie terenu z trujących grzybów.

About author

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *